- Limit kilometrów do przejechania
- Staż kierowcy wypożyczającego samochód
- Liczba kierowców mogących prowadzić pojazd
- ”Okazyjna” cena samochodu do wynajęcia
- Poziom paliwa w baku
Wynajem samochodu to wygodna opcja, gdy potrzebujemy pojazdu na pewien okres czasu, a nie mamy swojego własnego auta lub nie chcemy nim podróżować. Jednak wypożyczając samochód powinniśmy dowiedzieć się o kilku aspektach, na które wypożyczalnie zwracają uwagę, a które dla nas też są bardzo ważne.
1. Limit kilometrów do przejechania
Zanim zdecydujemy się na wypożyczenie danego samochodu, ważne jest aby dowiedzieć się jakie limity mamy nałożone w umowie dotyczące ilości kilometrów. Zdarzają się sytuacje, że nie zawsze jest to jednoznacznie określane w dokumencie. Aktualnie jest to wymóg, którego nie można bagatelizować i zaleca się upewnić jak to wygląda w praktyce, ponieważ gdy przekroczymy dopuszczalny limit za każdy kolejny kilometr będzie pobierana dodatkowa opłata. Zatem lepiej się upewnić i być pewnym na 100% niż dodatkowo płacić większą stawkę od tej, która była ustalona.
2. Staż kierowcy wypożyczającego samochód
Osoba, która chciałaby wypożyczyć samochód powinna mieć do tego odpowiednie predyspozycje, w szczególności mowa tutaj o 2-letnim doświadczeniu, jak i również niektórzy zastrzegają sobie prawo, aby kierowca miał ukończone 21 lat. Bywają takie sytuacje, że osoby które mają zamiar wypożyczyć samochód mają kilkumiesięczne doświadczenie. Wypożyczalnie zabezpieczają się tym, że musi być to osoba o odpowiednim stażu ze względu na bezpieczeństwo. Wiele jest statystyk, które mówią o wypadkach drogowych, w których niestety uczestniczą młodzi, niedoświadczeni kierowcy.
3. Liczba kierowców mogących prowadzić pojazd
Również ważnym aspektem jest ilość kierowców podana w umowie. Zdarzają się sytuacje, że osoba na którą jest podpisany wynajem samochodu daje je osobom trzecim. Niestety, w takich przypadkach wypożyczalnia będzie naliczała koszty za każdego kolejnego kierowcę. Jeżeli wypożyczalnia będzie w stanie stwierdzić, że samochód był prowadzony przez wiele osób, koszty mogą wynosić do kilkudziesięciu złotych na dzień i oficjalny najemca ma obowiązek rozliczyć się z danych wyczynów.
4. ”Okazyjna” cena samochodu do wynajęcia
Sugerowanie się najniższą ceną przy wynajmie samochodu nie jest najlepszą decyzją. Najważniejsze jest przede wszystkim nasze bezpieczeństwo, bywa i tak, że cena która jest bardzo atrakcyjna nie zawiera OC i AC. Dlaczego jeszcze cena może być tak niska? W pakiecie może nie być dodatkowych benefitów takich jak: klimatyzacja, przestronny bagażnik czy fotelik dla dziecka. Zdarza się, że nie zawsze potrzebujemy pełny pakiet, na przykład gdy podróżujemy sami, ale warto pamiętać o tym kiedy jedziemy z rodziną lub w dalszą podróż.
5. Poziom paliwa w baku
Wypożyczalnie wynajmują auta z pełnym bakiem. Oznacza to, że samochód przed oddaniem trzeba zwrócić z doładowanym bakiem do pełna. W przypadku, gdy nie będzie on zatankowany, wypożyczalnia może naliczyć dodatkowe koszty za tankowanie go we własnym zakresie, dlatego najlepiej się upewnić przed oddaniem auta, czy jest zatankowane tak aby, obejść się bez niepotrzebnych komplikacji.
Wiedza, na co powinniśmy zwrócić uwagę wypożyczając samochód oszczędzi nam nerwów. Pamiętając o wyżej wspomnianych sprawach możemy być pewni, że nic nas nie zaskoczy w procesie wynajmu samochodu, poruszając się nim i oddając go z powrotem do wypożyczalni.