5 wskazówek, o których warto pamiętać zwracając samochód do wypożyczalni

Wypożyczalnia First Car

Wynajem samochodu z wypożyczalni często jest wygodną opcją dla wielu osób nieposiadających własnego pojazdu w danym miejscu i momencie. Jednak zarówno wypożyczając auto, jak i zwracając je, trzeba pamiętać o kilku ważnych sprawach. Teraz skupimy się na tym, na co trzeba zwrócić uwagę oddając pojazd.

Terminowość

Podpisując umowę z wypożyczalnią samochód mamy określony termin zwrotu samochodu, którego powinniśmy przestrzegać. Ewentualna chęć przedłużenia wynajmu powinna być oznajmiona wcześniej, zdecydowanie nie w dniu, w którym, zgodnie z umową, powinniśmy zwrócić samochód. Przedłużenie wynajmu nie jest problemem, jednak tylko wtedy, gdy wypożyczalnia zostanie o tym powiadomiona z odpowiednim wyprzedzeniem, aby mogła ona się na to przygotować.

Samochód powinien być zatankowany

Wypożyczalnie, dbają o wygodę użytkowania, oddają do dyspozycji klientów samochody w pełni zatankowane i gotowe do drogi. Kierowca nie musi się martwić o to, czy zabraknie mu paliwa na samym początku jazdy. Samochód powinien być zwrócony do wypożyczalni z taką samą ilością paliwa, z jaką nam został przekazany. Oznacza to, że wynajmujący ma w obowiązku zatankować pojazd przed jego oddaniem. W razie, gdy tak się nie stanie wypożyczalnia potrąci koszty tankowania z portfela kierowcy zwracającego samochód, np. z kaucji wpłaconej przed wynajmem.

Zadbanie o oddawany pojazd

Samochód powinien być oddany czysty i zadbany jak w momencie wypożyczenia. Nie powinniśmy zostawiać po sobie żadnych śladów użytkowania pojazdu. Tapicerka powinna być nienagannie czysta, jak również i pozostałe wyposażenie pojazdu. Wynajmujący musi wyczyścić ewentualne zabrudzenia powstałe w wyniku jego użytkowania danego auta. Jeśli tego nie zrobi przed zwrotem, wypożyczalnia ponownie potrąci za sprzątanie z kaucji. Tak więc tak samo, jak wyżej, koszty czyszczenia ponosi klient z własnej kieszeni.

Za wszelkie ewentualne szkody płaci klient

Przed wynajmem samochodu zawieramy z wypożyczalnią umowę. W tym dokumencie określone są nie tylko to, na jakich warunkach wynajmujemy konkretny pojazd, ale również warunki jego zwrotu. Zanim zwrócimy samochód mamy w obowiązku upewnienie się, że spełniamy je wszystkie i postaranie się, by tak było. Odpowiedzialność za wszelkie szkody poniesione przez samochód ponosi kierowca wynajmujący go i to on później ma obowiązek zapłacić za zniszczenia i ich naprawę.

Zwrot dodatkowych akcesoriów

Zwrócenie wszystkich kluczyków, dokumentów i akcesoriów, które były wydawane razem z samochodem. Przed oddaniem samochodu należy dokładnie sprawdzić, czy posiada się wszystkie klucze, dokumenty oraz akcesoria, które otrzymaliśmy razem z pojazdem. Najczęściej do samochodu są wydawane dwa komplety kluczyków, co pozwala na zachowanie bezpieczeństwa i uniknięcie sytuacji, gdy zgubimy jeden z nich. Warto zatem upewnić się, że otrzymane klucze są kompletnie i nie ma brakujących elementów. Jeśli wynajmowany samochód był wyposażony w akcesoria, takie jak GPS, fotelik dla dziecka czy kabel do ładowania telefonu, należy upewnić się, że wszystkie zostały zwrócone razem z pojazdem i są w dobrym stanie.

Samochód do wypożyczalni ma być zwrócony w takim samym stanie, w jakim został wynajęty. Kosztem każdego dodatkowego działania ze strony wypożyczalni, niezależnie czy to tankowanie, czyszczenie czy naprawianie jakichkolwiek uszkodzeń, zostanie obłożony wynajmujący.

Sprawdź też