Samochodem z wypożyczalni za granicę?

• Czy wypożyczalnia pozwala na wyjazd poza granice kraju swoim samochodem?

• Dokumenty powinniśmy mieć przy sobie

• Poznanie praw i obowiązków kierowców na drogach za granicą naszego kraju jest wymagane

Samochodem, jeździmy na bliższe i dalsze trasy. Czasami całkiem dalekie, na przykład za granicę naszego kraju. Jednak wyjeżdżając do innych krajów autem, w tym także pojazdem z wypożyczalni, nie można zapomnieć o różnicach w prawach, których kierowcy muszą przestrzegać czy dokumentach, których posiadanie przy sobie jest obowiązkowe. W końcu, co kraj to obyczaj.

Czy wypożyczalnia pozwala na wyjazd poza granice kraju swoim samochodem?

Jeszcze przed wynajmem samochodu trzeba dowiedzieć się, czy wyjazd zagranicę pojazdem z wypożyczalni, której usługami jesteśmy zainteresowani, jest w ogóle możliwy i dozwolony. Niektóre z nich mogą nie zezwalać na to, a inne już tak, ale za dodatkową opłatą lub z różnymi innymi ograniczeniami. Równie ważną wiedzą jest informacja, do których krajów taka podróż może się odbyć. Najczęściej są to jedynie kraje należące do Unii Europejskiej i Wielka Brytania. Przestrzeganie ewentualnego zakazu jest wymagane. Wyjazd poza granice kraju bez wcześniejszego poinformowania o tym wypożyczalni i jej zgody grozi karą finansową.

Dokumenty powinniśmy mieć przy sobie,

Wiemy już, czy naszym wynajętym pojazdem możemy wyjechać do innego kraju i odpowiedź jest twierdząca. Teraz nadszedł czas, by dowiedzieć się jakie zasady tam obowiązują. Polscy kierowcy, poruszając się po kraju nie, muszą mieć przy sobie fizycznie wszystkich dokumentów, mogą je mieć online, w aplikacji mObywatel. Wyjeżdżając za granicę to nie, wystarczy. Prawo jazdy, dowód rejestracyjny czy polisa OC, wszystko to musimy mieć przy sobie w formie tradycyjnej. Kolejna rzecz to badania techniczne, upewnijmy się, że są one aktualne, żeby nie spotkała nas niemiła niespodzianka.

Poznanie praw i obowiązków kierowców na drogach za granicą naszego kraju jest wymagane

Mamy już odpowiedź na pytanie, czy możemy jechać i posiadamy przy sobie wszystkie dokumenty. Wydaje nam się, że teraz została już tylko wycieczka. Okazuje się, że to nie wszystko. Teoretycznie w każdym kraju Unii Europejskiej obowiązuje takie samo prawo drogowe, jednak w praktyce w niektórych miejscach jest ono nieco ostrzejsze, a w innych może być łagodniejsze. Nieznajomość drobnych różnic w obowiązkach kierowców między państwami, jak na przykład czy posiadanie apteczki albo gaśnicy w pojeździe w danym kraju jest obligatoryjne, może spowodować otrzymanie mandatu. Z tego powodu, przed wyjazdem obowiązkowo powinniśmy dowiedzieć się jakich praw musimy przestrzegać oraz jakie dodatkowe wyposażenie w naszym samochodzie ma się znajdować.

Wyjeżdżając za granicę zawsze, trzeba się dowiedzieć, co nas obowiązuje na drogach w danym kraju oraz jakie wyposażenie samochodu jest wymagane. Korzystając z pojazdu z wypożyczalni z kolei, powinniśmy się upewnić, że możemy w ogóle to zrobić.

Sprawdź też

Brak planów na majówkę?

⦁ Pojazd z wypożyczalni jest super opcją na majówkę⦁ Polecamy Mazury na wycieczkę w trakcie majówki⦁ Na Mazurach jest wiele do zobaczenia Myśleliście może, że

Czytaj więcej »