Na co zwrócić uwagę przy wypożyczeniu samochodu?

Kaucja to podstawa
Warto dowiedzieć się, za co wypożyczalnia pobiera dodatkowe opłaty
Nie możesz zapomnieć o ubezpieczeniu samochodu
Zapoznanie się z umową jest niezbędne

Wypożyczanie samochodów jest coraz bardziej rozchwytywaną usługą, głównie dzięki oferowanej przez siebie wygodzie. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów przed spisaniem umowy z wypożyczalnią.

Kaucja to podstawa

Warto pamiętać, że wynajmując pojazd jesteśmy obciążeni za niego stosowną kaucją, co najczęściej odbywa się poprzez zamrożenie środków na koncie. Dlatego warto mieć na uwadze fakt, iż jeśli zwrócimy samochód w stanie nienaruszonym, spełniając założenia zawarte w umowie, kaucja zostanie nam zwrócona w stu procentach. Ważna jest też informacja o formie płatności kaucji. W wypożyczalni First Car, na przykład, płaci się ją wyłącznie gotówką.

Potrzebujesz samochodu na specjalne okazje?

Warto dowiedzieć się, za co wypożyczalnia pobiera dodatkowe opłaty

W umowie o wynajmu pojazdu należy szukać także zapisów o dziennym limicie przejechanych kilometrów, gdyż niektóre wypożyczalnie za jego przekroczenie naliczają dodatkową opłatę. Podobna sytuacja może nastąpić w momencie, gdy zwrócimy pojazd do innej filii, z której go wypożyczyliśmy (np. w innym mieście). Kolejna opłata może również nastąpić, gdy zwrócimy samochód w stanie, w którym będzie wymagał dodatkowego sprzątania ze strony wypożyczalni. Wszystkie informacje o dodatkowych płatnościach są dostępne w umowie, na stronie wypożyczalni lub u pracownika.

Nie możesz zapomnieć o ubezpieczeniu samochodu

Konieczną kwestią jest dokładne sprawdzenie ubezpieczenia pojazdu oraz to, co taki pakiet obejmuje. Jeśli wynajem nie obejmuje ubezpieczenia, warto nieco dopłacić, by nie musieć ponosić kosztów w przypadku uszkodzenia, lub ewentualnej kradzieży auta. Zaleca się, by pamiętać o dopytanie się, co w przypadku, gdy planujemy jeździć na zmianę z drugim kierowcą, ponieważ może się okazać, że należy dopłacić do wykupienia dla niego dodatkowego pakietu ubezpieczeniowego. Dodatkowo konieczne jest wcześniejsze poinformowanie wypożyczalni o zamiarze wyjazdu za granicę wynajętym pojazdem.

Zapoznanie się z umową jest niezbędne

Przed oficjalnym złożeniem podpisu na umowie, należy ją dokładnie przejrzeć, by przypadkiem nie przeoczyć ukrytych kosztów. Bowiem często bywa, że wypożyczalnie obciążają swoich klientów za dodatkowe wyposażenie (np. nawigację lub fotelik dla dziecka). Wypożyczalnie zazwyczaj udostępniają samochód z pełnym bakiem, dlatego warto dowiedzieć się, czy przed zwrotem auta należy bak ponownie uzupełnić do pełna, by nie zostać obciążonym kolejnymi, niepotrzebnymi kosztami za niedotrzymanie umowy.

Jedynym skutecznym sposobem na uniknięcie nieprzyjemnych sytuacji, jest korzystanie ze sprawdzonych wypożyczalni, jak i dokładne sprawdzenie stanu pojazdu tuż przed podpisaniem umowy. Jeśli zauważymy, że samochód posiada jakiekolwiek uszkodzenia, bądź zarysowanie, natychmiast powinniśmy o tym poinformować pracownika, aby uwzględnił ten fakt w protokole. W taki sposób nie narazimy się na dodatkowe opłaty związane z wynajmem samochodu.

Sprawdź też