Na co zwrócić uwagę przy wypożyczeniu samochodu?

Wypożyczanie samochodów jest coraz bardziej rozchwytywaną usługą, głównie dzięki oferowanej przez siebie wygodzie. Należy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów przed spisaniem umowy z wypożyczalnią. Warto pamiętać, że wynajmując pojazd jesteśmy obciążeni za niego stosowną kaucją, która najczęściej odbywa się poprzez zamrożenie środków na koncie. Dlatego warto mieć na uwadze fakt, iż jeśli zwrócimy samochód w stanie nienaruszonym, kaucja zostanie nam zwrócona w stu procentach.

W umowie o wynajmu pojazdu należy szukać także zapisów o dziennym limicie przejechanych kilometrów, gdyż niektóre wypożyczalnie za jego przekroczenie naliczają dodatkową opłatę. Podobna sytuacja może nastąpić w momencie, gdy zwrócimy pojazd do innej filii, z której go wypożyczyliśmy (np. w innym mieście). Kolejna opłata może również nastąpić, gdy zwrócimy samochód w stanie, w którym będzie wymagał dodatkowego sprzątania ze strony wypożyczalni.

Konieczną kwestią jest dokładne sprawdzenie ubezpieczenia pojazdu oraz to, co taki pakiet obejmuje. Jeśli wynajem nie obejmuje ubezpieczenia, warto nieco dopłacić, by nie musieć ponosić kosztów w przypadku uszkodzenia, lub ewentualnej kradzieży auta. Zaleca się, by pamiętać o dopytanie się, co w przypadku, gdy planujemy jeździć na zmianę z drugim kierowcą, ponieważ może się okazać, że należy dopłacić do wykupienia dla niego dodatkowego pakietu ubezpieczeniowego. Dodatkowo konieczne jest wcześniejsze poinformowanie wypożyczalni o zamiarze wyjazdu za granicę wynajętym pojazdem.

Przed oficjalnym złożeniem podpisu na umowie, należy ją dokładnie przejrzeć, by przypadkiem nie przeoczyć ukrytych kosztów. Bowiem często bywa, że wypożyczalnie obciążają swoich klientów za dodatkowe wyposażenie (np. nawigację lub fotelik dla dziecka). Wypożyczalnie zazwyczaj udostępniają samochód z pełnym bakiem, dlatego warto dowiedzieć się, czy przed zwrotem auta należy bak ponownie uzupełnić do pełna, by nie zostać obciążonym kolejnymi, niepotrzebnymi kosztami za niedotrzymanie umowy.

Jedynym skutecznym sposobem na uniknięcie nieprzyjemnych sytuacji, jest korzystanie ze sprawdzonych wypożyczalni, jak i dokładne sprawdzenie stanu pojazdu tuż przed podpisaniem umowy. Jeśli zauważymy, że samochód posiada jakiekolwiek uszkodzenia, bądź zarysowanie, natychmiast powinniśmy o tym poinformować pracownika, aby uwzględnił ten fakt w protokole. W taki sposób nie narazimy się na dodatkowe opłaty związane z wynajmem samochodu.

Sprawdź też

BMW F30 w First Car

Ten ekskluzywny pięcioosobowy samochód z wersją sportline jest idealny na krótkie, jak i te długie dystanse. Przyznajmy się sami przed sobą. Kto nie marzy o

Czytaj więcej »